San Diego Gezilecek Yerler

Güney Kaliforniya’da Meksika sınırından uzak bir konumda olmayan San Diego 1769 yılında kurulmuştur ve California’nın en eski şehridir. Büyüleyici bir doğal güzelliğin yanı sıra hoş bir iklime de sahiptir. Kentin en popüler cazibe merkezlerinden bazıları müzeler, bahçeler ve Balboa Park’ta bulunan İspanyol sömürge tarzı mimari olarak sayılmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi’nin yanı sıra Midway Aircraft Carrier Müzesi de ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Biraz tarih ve alışveriş için ise San Diego Eski Şehir Devlet Tarihi Parkı’nın sokakların veya Gaslamp Mahallesi tercih edilmektedir. San Diego güneşlenmek ve sörf yapmak için ideal plajların yer aldığı toplamda 109 kilometre uzunluğunda kumsallara da ev sahipliği yapar.

Balboa Park

Balboa Parkı tarihi binalara, sayısız müzelere ve bahçelere ev sahipliği yapan 1,400 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Park 1915-1916 yıllarında düzenlenen Panama Kaliforniya Sergisi için yaratılmıştır ve binaların çoğu da bu etkinlikten kalmadır. Esas mimari doğal çevreyle harmanlanmış İspanyol tarzı alçak binalardan meydana gelir. Parkın önemli noktaları arasında botanik bahçeleri ve zambak göletinin yanı sıra İnsan Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, San Diego Sanat Müzesi ve ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi bulunur. Herhangi bir binaya girilmese bile parkın bizzat kendisi keşfedilmek için yeterince güzel ve ilgi çekicidir.

SeaWorld Tema Parkı

SeaWorld San Diego özellikle aileler için kentin ziyaret edilmesi gereken başlıca turistik yerlerinden biridir. Mission Körfezi kıyısında yer alan SeaWorld’u ziyaret birçok Amerikalı için 1960’lı yıllardan beri devam eden bir aile geleneği olmaktadır. Öne çıkan aktiviteler arasında katil balinaları, denizaslanlarını ve yunusları içeren gösteriler yer alır. SeaWorld akrilik bir tünelden görülebilen köpekbalıklarını ve diğer deniz canlılarını yakından inceleme imkânı veren bir akvaryumdur. Bunların yanı sıra dokunmatik tanklar,  yunuslarla yakın temasa geçilebilen temalı etkinlikler ve gelgit havuzları da ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır.

San Diego Hayvanat Bahçesi

Balboa Park’ta yer alan San Diego Hayvanat Bahçesi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ve en ünlü hayvanat bahçelerinden biri olarak bilinmektedir. Hayvanat bahçesinde başarıyla yetiştirilen pandalar da dahil olmak üzere bir çok egzotik hayvan barınmaktadır. Bir kanyon boyunca yayılan bahçede bazen ziyaretçiler için zorlayıcı olabilen çok sayıda tepe bulunur. Park doğal yaşam ortamlarının yeniden yaratılmasını amaçlayarak tasarlanan hayvan barınaklarıyla da bir gurur tablosu oluşturmaktadır.

Gaslamp Bölgesi

San Diego şehir merkezinde 19. yüzyılın sonlarına ve 20. yüzyılın başlarına doğru restore edilmiş Viktorya dönemi binaları ile bir Gaslamp Mahallesi Ulusal Tarihi Bölgesi bulunmaktadır. Günümüzde Gaslamp Bölgesi ziyaretçilerin ilgi oldağı olan, mağazaların, restoranların ve galerilerin yer aldığı popüler bir alandır. 20 bloktan daha az bir bölgeyi kapsayan alan yaklaşık olarak Broadway’den San Diego Koyu’na kadar uzanmaktadır. Ayrıca bölgede şehrin harika konumu nedeniyle hem turistler hem de iş adamları bakımından oldukça revaçta olan çok sayıda üst düzey otel bulunmaktadır. Gaslamp 1970’li yıllarda kapsamlı bir restorasyona tabi tutulmuştur ve sonucunda da Ulusal Tarihi Yapılar Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır.

Liman Köyü

San Diego’nun Liman Köyü dolaşmak ve öğleden sonraları keyifli vakit geçirmek için ideal bir mekandır. Şehrin mutlaka görülmesi gereken noktalarında biri olan köy kıyı üzerinde konumlanmıştır ve kendine özgü birçok mağazaya ve restorana da ev sahipliği yapmaktadır. Alan boyunca piknik masaları, banklar ve kıyı verandaları yer almakta ve hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Ayrıca öğleden sonraları sanatçılar düzenli olarak açık hava performans alanlarında sahne alırlar. Alan USS Midway de dahil olmak üzere yakınlarda yer alan birçok turistik noktadan yürüme mesafesi uzaklığında bulunur. Liman Köyü’nde sınırlı ve pahalı bir otopark sistemi olduğundan biraz uzağa park etmek ve kıyı boyunca gezintinin keyfini çıkarmak ziyaretçiler açısından daha yerinde bir tercih olmaktadır.

San Diego Eski Şehir Devlet Tarihi Parkı

San Diego Eski Şehir Devlet Tarihi Parkı kentin Meksika ve erken Amerikan tarihini gözler önüne sermekte ve alışverişin yanı sıra yemek yeme konusunda da çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bölgenin muhtemelen askerlik hizmetlerini Presidio veya Presidio Tepesi’nde yer alan kalede yapan askerler tarafından 1820 yılında kurulduğu düşünülmektedir. Çok sayıda kerpiç ev de dahil olmak züere tarihi binaların çoğu restore edilmiştir. Ayrıca burada ilginç dükkanların yanı sıra açık hava verandaları olan restoranlar da bulunur. Eski Şehir Devlet Tarihi Parkı Kaliforniya’da en çok ziyaret edilen devlet parkıdır ve ziyaretçilerden hiçbir giriş ücreti alınmamaktadır.

Point Loma ve Cabrillo Ulusal Anıtı

Point Loma San Diego ve Pasifik Okyanusu’nun inanılmaz manzarasını gözler önüne sermektedir. Burası ayrıca 1542 yılında Juan Rogriguez’in ABD’nin batı kıyısında ilk ayak bastığı yer olarak bilinir. O’nun inanılmaz Keşif Yolculuğu Cabrillo Ulusal Anıtı’nda düzenlenen çeşitli sergiler aracılığıyla günümüze aktarılmaktadır. Keşfettiği alanda Juan Rodriguez’e adanan büyük bir heykel yer almaktadır. Ayrıca Point Loma’da 1858 yılında inşa edilen Eski Point Loma Deniz Feneri de bulunur. Ziyaretçiler yenilenmiş fener binasını her daim ziyaret edebilmektedirler.

San Diego Sanat Müzesi

San Diego Sanat Müzesi Platero tarzında tasarlanan 17. yüzyıldan kalma Salamanca Üniversitesi’nin bir kopyası olup, ince oyuklu pişmiş toprak ve gümüş kuyumculuğu çalışmaları ile donatılmıştır. Ön cephede sıralanan büstler eserleri müzenin koleksiyonunda yer alan İspanyol ressamlarını tasvir eder. Müze koleksiyonu dünyanın her tarafından toplanan ve geniş bir yelpazede sunulan yaklaşık 7000 yıl öncesine ait sanat eserlerini kapsamaktadır. Asya, Avrupa ve Amerikan sanatının yanı sıra İspanyol ustalarına ait tablolar ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Midway Aircraft Carrier Müzesi

San Diego sahil şeridinde yürüyüş yaparken ziyaretçiler ABD ordusunun en büyük gemilerinden birine rastlayabilmektedirler. Görevden ayrılan USS Midway artık kalıcı olarak Donanma İskelesi’ne demir atmıştır. USS Midway Müzesi’nin önemli noktaları arasında ise 60’tan fazla sergi ve 25 adet restore edilmiş uçak yer alır. Görev alan 225 binden fazla askeri servis personeli ve geminin tarihi hakkında bilgi edinmek için müzede düzenlenen rehberli turlara katılmak mümkündür. Ayrıca ek bir ücret karşılığında ziyaretçiler gemide bulunan uçuş simülatörünü de deneyebilirler.

Mission Beach

Mission Sahili Yaya Kaldırımı San Diego’nun Güney Kaliforniya yaşam tarzını özetlemektedir. Yaklaşık 4 kilometrelik bu uzantı yürüyüşler, güneşlenme ve insanları seyretmek için ideal bir platformdur. Kaldırım ayrıca kaykay yapmak, paten kaymak ve bisiklete binmek için de sıklıkla tercih edilen bir noktadır. Mission Beach’in en ilgi çekici özelliği ise tarihi bir hız treninin ve mükemel restoranların yanı sıra fuar alanlarının ve sokak performanslarının da yer aldığı, doğu kıyısında yer alan sahil eğlence parkı Belmont Park’a ev sahipliği yapmasıdır. Her daim devam eden karnaval ortamı ziyaretçileri güneşli bir günde eğlenceli vakitler geçirmeye teşvik eder.

Günbatımı Falezleri Tabiat Parkı

Güney Kaliforniya gün batımı deneyimini yaşamak için ideal bir nokta olan Sunset Cliffs Tabiat Parkı Pasifik Okyanusu kıyı kayalıkları boyunca 68 dönümlük bir alana yayılmaktadır. Bu konumdan ufuktaki maviden pembe tonlarına geçişi izlemenin yanı sıra gri balinaların Meksika’da bulunan Baja Kaliforniya’ya göçlerine de tanık olabilmek mümkündür.

Mission Basilica San Diego de Alcala

Kaliforniya’nın ilk misyoner merkezi olan Bazilika San Diego de Alcala 1769 yılında Majorca’daki İspanyol Franciscan Pederi Junipero Serra tarafından kurulmuştur. Ancak kurulmasından birkaç yıl sonra İspanyol birlikleri ile Kızılderililer arasında meydana gelen anlaşmazlıklar dolayısıyla şehrin yaklaşık 10 kilometre içerisine taşınmıştır. 1775 yılında Kızılderililerin yeni merkeze ateş açması sonucu orduya sığınan Pederler 1977 yılında ise yerlilerin yardımıyla yeni bir misyoner merkezi inşa etmişlerdir. 1970’li yıllarda bazilika olarak beyan edilen ulusal bir tarihi simge olan Kilise güzel bir bahçenin yanı sıra küçük bir müzeyle de ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Bilmeniz Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here